Широкомасштабна війна, розпочата росією у 2022 році обумовила докорінні зміни в українському соціумі, що, безумовно, не обійшли сферу науки.
Ці наслідки вже третій рік детермінують функціонування Інституту картоплярства. Йдеться про скорочення бюджетного фінансування, труднощі у пошуку позабюджетних коштів, роботу частини співробітників у дистанційному режимі та їх тривале перебування закордоном. Відомими є і загальні проблеми щодо енергопостачання, безпеки життєдіяльності в цілому.
Водночас, відбувається помітний зсув геополітичних важелів, формування все більш тісних зв’язків з країнами ЄС, Великобританією, США та Канадою. Започаткована й ціла низка програм з підтримки науковців та наукових лабораторій, що тією чи іншою мірою пов’язані з Україною. Таким чином формуються і ширші можливості міжнародної інтеграції та співпраці в сфері розробок та досліджень. Інститут картоплярства є державною бюджетною неприбутковою науковою установою, що заснована на державній власності і перебуває у віданні Національної академії аграрних наук України та входить до складу Відділення рослинництва НААН України. В Інституті проводяться систематичні фундаментальні та прикладнi наукові дослiдження в галузi картоплярства.
Інститут картоплярства діє відповідно до Конституції України, Закону
України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та інших актів законодавства, Статуту Національної академії аграрних наук України, Основних принципів організації та діяльності наукової установи та Статуту Інституту.
Інститут є профільним науковим закладом України, який за результатами проведеної 2022 р. державної атестації наукових установ віднесено до ІІ класифікаційної групи. В 2024 рр. Інститут картоплярства визначено критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Рішення взяти участь у конкурсі на заміщення посади директора Інституту картоплярства зумовлене тим, що для мене Інститут давно
вже став не просто місцем роботи. Тут відбулося моє наукове становлення, тут були написані мої наукові праці, в Інституті я набув необхідного досвіду в сфері адміністративної діяльності: 11 років на посаді заступника директора з наукової роботи.
Об’єктивні реалії, що склалися в Україні у сфері науки, бюджетні обмеження щодо її фінансування, вимагають нових пріоритетів у діяльності нашого Інституту та переосмислення ролі у ньому кожного співробітника. Однак, я впевнений, що наша установа має достатньо життєвих сил для збереження та зміцнення свого становища.
Як відомо, директор Інституту має широкий перелік обов’язків, які регламентуються, зокрема, Статутом Інституту. Не буду наводити дослівно цей перелік, але відмічу, що він охоплює всі сфери діяльності наукової установи і його виконання залежить напряму від успішної взаємодії
директора і кожного члена нашого трудового колективу. Мною будуть прикладені максимальні зусилля для збереження атмосфери ефективних ділових, доброзичливих взаємовідносин. З свого боку і від кожного науковця, кожного співробітника Інституту, я буду очікувати взаєморозуміння і допомогу у теперішні нелегкі для нас часи.
Наступна програма розкриває моє бачення основних завдань, вирішення яких сприятиме подальшому розвитку нашого Інституту.
МЕТА ПРОГРАМИ
Збереження, відновлення та модернізація Інституту, поступальний розвиток як головної наукової установи, яка визначає основи державної і науково-технічної політики, організовує і проводить фундаментальні і прикладні дослідження в галузі картоплярства; сприяє впровадженню результатів у виробництво; координує наукові дослідження в даній сфері.
КАДРОВА ПОЛІТИКА
1. Збереження та розвиток кадрового потенціалу Інституту, його традицій, розвиток і вдосконалення напрацювань.
2. Забезпечення прозорості діяльності адміністрації, колегіальності керівництва, участі вченої ради в прийнятті важливих рішень.
3. Доведення чисельності дипломованих спеціалістів (кандидатів наук і докторів філософії) до 2 у структурному підрозділі.
4. Довести кількість докторів наук до 3 чоловік (що вкрай необхідно для функціонування аспірантури в установі).
5. Запровадити гнучкий режим робочого часу з дотриманням юридичних норм і вимог трудового законодавства України;
6. Активізувати роботу з відбору талановитої молоді з ВНЗ для вступу до аспірантури (у т. ч. через залучення студентів до наукових досліджень у межах роботи спільних кафедр з НУБіП, Львівським ДАУ).
НАУКОВО – ДОСЛІДНИЦЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ
Науково – дослідницька діяльність є основою діяльності Інституту. Сучасні реалії наукового прогресу, які притаманні світовим науковим тенденціям, потребують високого рівня виконання фундаментальних і прикладних наукових досліджень, з іншого боку – відсутність належного бюджетного фінансування ставить проблему «виживання» колективу і збереження наукової установи в статусі Інституту. На основі збереження й примноження наукових досягнень вчених-картоплярів, які були створені за період функціонування інституту, в першу чергу потрібно:
– поглиблювати дослідження у межах ПНД 21 «КАРТОПЛЯРСТВО» із залученням співвиконавців програми, які є провідними фахівцями в різних аспектах картоплярства;
– сприяти формуванню наукових шкіл як середовища генерації знань і підготовки сучасних висококваліфікованих кадрів,
забезпечувати науковців, співробітників доступом до інформації, можливістю відвідувати місцеві та міжнародні конференції, публікувати наукові статті у виданнях, які входять до рейтингових міжнародних наукометричних баз даних;
– активізувати роботу з інтеграції в міжнародне наукове співтовариство
шляхом активізації участі в міжнародних наукових програмах і проектах, що реалізуються ЄС. Участь співробітників Інституту в грантових програмах різного рівня;
– формувати наукову тематику з прикладних досліджень за принципом гарантованого створення конкурентоздатних та витребуваних споживачами ОПІВ, що дозволить більшою мірою комерціалізувати результати досліджень;
– розвивати колекцію генетичних ресурсів картоплі, розширити молекулярно-біологічні дослідження;
– спрямувати селекційні дослідження на створення сортів картоплі адаптованих до жорстких погодно-кліматичних умов та придатних до переробки на різні види картоплепродуктів;
– сертифікувати відділ добазового, базового насінництва і діагностики відповідно до стандарту ISO 17025;
– збільшити обсяг фінансування науково-дослідних робіт за рахунок господарських договорів;
– приділити першочергову увагу збереженню та функціонуванню унікальних наукових об’єктів інституту;
– підвищувати кваліфікацію наукових та інших працівників установи;
– систематично проводити наукові семінари та конференції;
– активізувати роботу з видання рекомендацій; розміщення публікацій у
науково-популярних виданнях;
– удосконалювати видання міжвідомчого тематичного наукового
збірника «Картоплярство».
ІННОВАЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ
(ФОРМУВАННЯ СПЕЦІАЛЬНОГО ФОНДУ)
Для забезпечення планів розвитку інституту необхідно:
– розвивати власне виробництво (збільшення об’ємів щодо розмноження насіннєвого матеріалу сортів інституту) Для цього поступово модернізувати машино-тракторний парк та експериментальну базу;
– активізувати діяльність, спрямовану на отримання грантів різного рівня;
– пожвавити пошук нових ліцензіатів щодо заключення ліцензійних договорів на завершені розробки ІК;
– підвищити самостійність та запровадити функціонування наукових структурних підрозділів на засадах внутрішньогосподарського розрахунку;
– покращити фінансово-економічну стабільність Інституту за рахунок
активної маркетингової політики: періодично оновлювати сортовий портфель інституту, розширити співпрацю з УАВК, забезпечити пріоритетне впровадження наукових розробок, посилити правовий захист від недобросовісної конкуренції, постійна актуалізація сайту ІК НААН, систематичне проведення науково-практичних семінарів з ключових питань картоплярства та ін..
МАТЕРІАЛЬНО-ТЕХНІЧНА БАЗА
1. Провести капітальний ремонт картоплесховища у смт Немішаєве.
2. Побудувати тепличний блок для вирощування добазового насіннєвого матеріалу картоплі з культури in vitro.
3. Придбати агрохімічну експрес-лабораторію.
4.Забезпечити якісне та безперебійне функціонування комп’ютерної
мережі, оновлення комп’ютерів і програмного забезпечення;
5. Проводити поступове оновлення машинно-тракторного парку ІК.
СОЦІАЛЬНИЙ НАПРЯМ РОБОТИ
1. За можливості продовжити роботу з надання земельних ділянок для
садівництва.
3. Розробити систему мотиваційних заходів для інтенсифікації насінництва та підвищення продуктивності.
4. Розробити систему стимулювання працівників за результатами науково-дослідної роботи, які підвищують імідж і позиції Інституту у відповідних рейтингах;
5. Удосконалити систему матеріального заохочення за отримання патентів України на винаходи, корисні моделі та на сорти рослин (одноразовий платіж після отримання патенту і щорічні платежі за результатами комерціалізації наукових розробок).