Лабораторія імунітету та захисту рослин

    ЗАВІДУВАЧ
    Подберезко Ірина Миколаївна

    Дослідження спрямовані на розробку та удосконалення методик оцінки стійкості вихідного та селекційного матеріалу до грибних, бактеріальних хвороб, стеблової нематоди, вивчення характеру успадкування стійкості до даних збудників хвороб та  виділення джерел стійкості для створення нових сортів картоплі.
    Проводяться моніторинг фітосанітарного стану агроценозу картоплі в Україні. Вивчено структуру популяцій найбільш поширених і потенційно небезпечних шкідників і хвороб картоплі. Проведено вивчення хімічних препаратів нових поколінь та їх сумішей проти основних найбільш поширених шкідників і хвороб та розроблено технологію їх застосування. Розроблено високоефективну, екологічно безпечну систему заходів щодо захисту картоплі від шкідливих організмів.
    Проведено дослідження з вивчення біологічних особливостей розвитку картопляної молі на Півдні України та розроблено заходи боротьби з нею в період тривалого зберігання бульб. Визначено найбільш ефективні інсектициди проти колорадського жука, які не мають до нього резистентності.
    Обґрунтовано наукові принципи раціонального застосування протруйників для посадкової обробки бульб, які незалежно від погодних умов надійно захищають насадження картоплі від шкідливих організмів.
    Визначено оптимальні комбінації фунгіцидів з різними біологічно-активними сполуками – регуляторами росту і мікродобривами, які дозволили скоротити від 20 до 50% застосування фунгіцидів і знизити пестицидне навантаження на довкілля, забезпечили підвищення урожайності і покращення якісних показників бульб картоплі.
    Визначено біологічну, господарську та економічну ефективність оптимальних комбінацій пестицидів з біологічно-активними сполуками, кратність, строки їх застосування з урахуванням сортових особливостей.
    Розроблено низку методичних рекомендацій, інструкцій, вказівок щодо практичного застосування заходів боротьби з шкідливими організмами у періоди як вегетації, так і тривалого зберігання.
    Отримано 11 патентів на винаходи з проблем боротьби зі шкідниками і хворобами картоплі.